O MENOPAUZE

Toto období přichází kolem 50. roku života každé ženy, ale její první příznaky jsou často viditelné mnohem dříve. Již od 40. roku, u některých žen někdy dokonce i dříve, dochází k útlumu činnosti vaječníků a k poklesu hormonálního vylučování.

Klimakterium s sebou přináší ztrátu ženské plodnosti, a je tak opravdu obávaným a rozhodujícím obdobím v životě každé ženy.

S postupujícím věkem a poklesem produkce estrogenu se ženské tělo mění a žena má dojem, že ztrácí svoji vitalitu, šarm a ženskost.

Kůže se vysušuje, organismus se unaví při sebemenší námaze. Již při prvních příznacích mohou ženy zaregistrovat, že náhle přibývají na váze.

Náhle se objevuje « malé bříško » padesátnic! Nehty jsou křehčí, vlasy řídnou...

Objevují se návaly horka, bušení srdce doprovázené silným pocením.

Ženě chybí chuť k milování.

Všechny tyto fyzické projevy mají dopad na duševní rozpoložení ženy.

Objevují se změny nálad, záchvaty pláče! Tělo se rychle unaví. Dochází k návalům vzteku a těmito stavy trpí hlavně okolí. Snižuje se schopnost koncentrace, slábne paměť.

Spánek je nepravidelný, což má dopad i na celkový zdravotní stav. Ženy jsou stále podrážděné a tímto svým chováním od sebe odhání rodiče, partnery i přátele.
Toto vede k ještě většímu pocitu izolace u žen!
Medicína nabízí při potížích vyvolaných menopauzou hormonální léčbu (HLM). Tělu jsou dodávány hormony, které mají nahradit ty, které tělo již neprodukuje, nebo je produkuje v nedostatečné míře. Tato léčba pod lékařským dozorem má velké výhody, ale často s sebou nese také vážné vedlejší účinky.

Maca představuje vyváženou odpověď na stárnutí endokrinního systému.

Maca má pozitivní vliv mimo jiné:

  1. pomáhá udržet fyzické a duševní zdraví
  2. zlepšuje vytrvalost
  3. napomáhá udržení vitality organismu
  4. podporuje plodnost

Klimakterium u žen může způsobit všechny druhy symptomů. Některé příznaky se vyskytují vzácně, zatímco jiné bývají velmi časté a vyskytují se prakticky u všech žen v přechodu. Příznaky klimakteria se dostavují velmi individuálně, můžou se projevit jak několik let před, tak po vlastní menopauze, a mohou přetrvat i několik let po ní.

Mezi fyzické projevy patří i to, že kůže, vlasy a nehty se ztenčují, sliznice vysychají a znepříjemňují do té doby bezproblémový sex, apod...

Mezi nepříjemné psychické projevy klimaktéria patří časté střídání nálad, pocity nejistoty, podrážděnost, poruchy soustředění a paměti, nervozita atd. Ženy cítí, že se nezvratně mění jejich vzhled, končí období plodnosti, dlouhodobé partnerské vztahy zevšedněly.

Ženy, které procházejí tímto obdobím si nejčastěji stěžují na návaly horka a noční pocení. Tyto jevy způsobené hormony opravdu mohou zhoršovat kvalitu jejich života.

Některé ženy návaly horka zvládají, ale pro mnohé z nich se stávají brzy nesnesitelnými. Dochází k nim v kteroukoliv denní či noční hodinu, ať je žena v práci nebo doma, cestuje hromadnou dopravou nebo tráví čas s přáteli.

PŘÍZNAKY KLIMAKTÉRIA

Dochází k nim zčistajasna a mohou trvat i více jak hodinu. Objevují se již v době nástupu klimakteria a může k nim docházet každý den po dobu 5 let, ale také mohou trvat 10 let, mezi 45. a 55.rokem života ženy. Tyto návaly jsou pro ženy skutečným každodenním peklem.

K návalům horka může docházet 15 až 20 krát za den. U poloviny žen se projevují v mírnější formě, ale pro ostatní jsou nesnesitelné, i když se jejich frekvence a intenzita mění.

Projevují se pocitem intenzivního tepla v horní části hrudníku, který postupuje ke krku a vyvolává zarudnutí tváře. Nejčastěji trvají 30 sekund až několik minut, ale mohou trvat i hodinu !

Jsou doprovázeny zarudnutím kůže a silným pocením, kdy ženu polévá studený pot někdy i po celém těle. V noci je někdy kvůli těmto návalům dokonce nutné převléci postel. Nemluvě o dlouhých bezesných nocích. Je to skutečný zdroj nepohodlí a únavy, který zcela narušuje život ženy.

Existuje několik možností

  1. Hormonální substituční léčba (HSL), kterou je možné zahájit až po úplném vymizení menstruace. Tato léčba je účinná na 90%, ale má mnohé přísné kontraindikace vzhledem ke zvýšenému riziku rozvoje rakoviny prsu.
  2. Tibolon je syntetický progestin, který je méně účinný než HSL, ale má stejné kontraindikace.
  3. Fytoestrogeny nebo přírodní estrogeny, nacházející se hlavně v sóji, představují nehormonální léčbu. Jsou používány často, ale jejich účinnost je různá a není známa jejich dlouhodobá účinnost.
  4. Některé psychotropní léky, jako jsou antidepresiva, mohou být účinné, ale jejich velkou nevýhodou je vznik trvalé závislosti na těchto lécích.
  5. Rostlina Maca (lepidium meyenii). Tato vzácná rostlina je považována za skutečný koncentrát látek příznivě ovlivňujících hormonální systém v období menopauzy. Tradičně ji konzumují Indiánky žijící na náhorních planinách v Peru, aby tak bojovaly přírodní formou proti potížím spojeným s obdobím přechodu.

Klimakterium je naprosto fyziologický děj a nemělo by být proto bráno jako nemoc. Avšak u každé ženy probíhá velmi odlišně, proto je potřeba připravit své tělo na tuto změnu již předem a nenechat nic náhodě – pravidelné návštěvy gynekologa, dbát o zdravý životní styl, udržovat se ve fyzické kondici, jíst pravidelně a vyváženě, dodržovat pitný režim.

Toto období je jedním z životních období, kterým lze projít zpravidla bez větších problémů, když si žena uvědomí, že bude záležet hlavně na ní, jaké to období bude.